A cseh határnál található Oberwiesenthal a második világháború után az újonnan alakult szocialista államban fontos belföldi turisztikai szerepet töltött be. Főként a télisportot kedvelők körében örvendett nagy népszerűségnek, de magaslati gyógyüdülőként is igen ismert volt. Az NDK legmagasabb hegcsúcsára, az 1215 méter magas Fichtelbergre közlekedő, napjainkban közel százéves múlttal bíró felvonónak az aranykora is erre az időszakra tehető.
Fichtelberg-Schwebebahn egyik kabinja érkezik a hegytető felső végállomásához. A völgyállomás 911 méter magasan fekszik, így a szintkülönbség "csupán" 300 méternyi. Igaz, középhegységről beszélünk. (Wikimédia - Salino01)
Oberwiesenthal látképe, háttérben a Fichtelberggel. A sárga szaggatott vonal a nagykabinos felvonó útját jelzi. A város közvetlen az országhatár mellett fekszik: a fénykép készítője már Csehország területén áll. (Wikimédia - Rafael Brix)
A kezdetekhez vissza kell mennünk a múlt század elejéig: a gyógyüdülő házi hegyére történő kényelmes és gyors feljutással kapcsolatban számos ötlet és terv született, azonban a megvalósításra a "nagy háborút" követően, 1924-ben kerülhetett sor. A nagykabinos ingaüzemű felvonó építésével két lipcsei székhelyű vállalatot bíztak meg: az ekkor már nemzetközi ismertségű Adolf Bleichert & Co-t, valamint az Allgemeine Transportanlagen-Gesellschaft-ot (ATG). Idegenforgalmi vonzerejét erősítve egy szánkópályát is kialakítottak a hegy lankáján.
Sajnos a vártnál kevesebb utasszám, a magas üzemeltetési költségek, valamint az időközben felmerült problémák javításainak plusz kiadásai miatt a lifttársaság a harmincas években csődbe ment, ráadásul a fő hitelező követelése messze meghaladta annak piaci értékét, így végül a befektető 1936-ban áron alul felvásárolta. (Érdekesség, hogy két évvel később, 1938-ban a tulajdonos lánya kapta meg, mint nászajándékot.) A harmincas évek legvégén az utaslétszám ismét növekvő tendenciát mutatott, így a hatékonyabb szállítókapacitás érdekében nagyobb befogadó képességű kabinpárt rendeltek: 12 ülő és 6 állóhelyes helyett 40 állóhelyes változatot.
A második világháború után a szovjet megszállási övezetben a Fichtelbergi Felvonót államosították, azonban leromlott műszaki állapota miatt nem sokáig közlekedhetett, így 1948-ban le is állították. 1950-es években a turizmus újra fejlődni kezdett a frissen megalakult Német Demokratikus Köztársaságban. A felvonó teljes körű felújításával a közben szintén államosított Bleichert & Co-t, új nevén Verlade- und Transportanlagen (VTA) Leipzig vállalatot bízták meg. 1956-ban a forgalom újra elindult, az utaslétszám pedig meredeken emelkedni kezdett, olyannyira, hogy a szállítókapacitás növelése érdekében korszerűsítéseket kellett végrehajtani már a hatvanas évek elején. Így többek között félautomata vezérlést, valamint egy erősebb vontató berendezést kapott, 10,5-ről 6 percre csökkentve az 1175 méteres pályautat. A drezdai repülőgépgyárat megbízva a meglévő kabinpárt 44 személyes könnyűszerkezetes változatra cserélték.
Képeslap 1974-ből. (www.glorie.de/Fichtelberghaus/fb3.html)
A legközelebbi átfogó felújítás 22 évvel később, 1984-től kezdődött egy lengyelországi műszaki tervezőiroda közreműködésével, melynek keretén belül az acélkábeleket alátámasztó felvonóoszlopok lecserélésre kerültek, az új tirisztor-vezérlésű hajtással pedig az utazás 6 percről 3,5-re csökkent. Az előkészületi munkák után a liftüzem az 1985/86-os síszezonban szünetelt. A sípálya-rendszert egyébként az évtizedek során történt fejlesztéseknek köszönhetően immáron több húzólift és egy együlős lift is kiszolgálta.
Hegytetőn a felvonó sötétbarna állomásépülete, háttérben a Fichtelberghaus nevű szálloda és étterem komplexummal, valamint egy 31 méter magas kilátótoronnyal. (Wikimédia - Thilo Leibelt)
Ugyanaz a felvonóház, csak közelebbről, a nyári idényben. A képen jól látszik, hogy a kabin futóműve két alátámasztó acélkábelen fut, a középső vékonyabb pedig a vontató sodrony. (Wikimédia - Kvikk)
Kettes számú kabin útközben, az oldalán látható korabeli fotókon a felvonó történetének mérföldkövei. (Wikimédia - Kora27)
Az alsó végállomás kialakítása. (lift-world.info - Christopher)
Az NDK megszűnése és a két német állam egyesülése után a létesítményeket működtető "népi tulajdonú üzem" (azaz VEB) Oberwiesenthal városhoz került, immáron mint korlátolt felelősségű társaság. A sícentrum a kilencvenes évek végén egy négyszemélyes ülős gyorslifttel is bővült, párhuzamosan az "őslift" nyomvonalával. Mivel a korosodó nagykabinos felvonó üzemeltetési engedélye 2011-es határidővel lejárni készült, Oberwiesenthal városi tanácsa egy korszerű kiskabinos gondolalift beruházása mellett döntött, leváltva a régit. Németország egyik legrégebbi liftjét végül is a csere projekthez rendelkezésre álló elégtelen mennyiségű pénzforrás, valamint a helyiek tiltakozása mentette meg, így végül is egy újabb átfogó felújításnak köszönhetően a végső leállítás és elbontás veszélye egyelőre nem fenyegeti, sőt tovább szolgálhatja a sí- és szabadidő-centrumot.
Tűzeset a Fichtelberg csúcsán
1963 februárjának egyik éjszakáján tűz ütött ki a Fichtelberg-szállodában. Noha a tűzoltók nagy erőkkel és azonnal kivonultak, a hegyre felvezető bekötőút a zord hófúvások következtében járhatatlannak bizonyult: az egyetlen jármű, amivel megközelíthették a nagykabinos lift maradt. Noha a felvonó az oltási műveletekben derekasan helytállt (ez idő alatt kb. negyvennyolcszor ingázott fel és alá), a tűzoltók munkáját a környéket éppen sújtó általános vízhiány is hátráltatta, így a patinás épület sajnos teljesen leégett. A romokat eltakarították, helyére pár év múlva a korszakra jellemző, könnyűszerkezetes konstrukciót emeltek, amelyet aztán harminc évvel később, a kilencvenes évek végén lebontottak, felépítve egy az 1963-as év előttire emlékeztető, szebb kinézetű épületet.
Kapcsolódó oldalak:
- https://de.wikipedia.org/wiki/Fichtelberg-Schwebebahn
- http://www.glorie.de/Fichtelberghaus/fb1.html
- https://www.fichtelberg-ski.de/
- Egy kis történelem: Adolf Bleichert & Co. felvonógyár
1 komment
Címkék: Németország NDK nagykabin inga-üzem
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
gigabursch 2020.12.12. 08:52:36