(Snapsots from Video © ETH-Zürich 1988)
A helyszín Sölden, Tirol - Ausztria. Gaislachkoglbahn nevű ingaüzemű, nagykabinos felvonót 1988-ban cserélték le korszerűbbre (ezt a korszerűbb változatot azóta már ismét újabbra cserélték). Mivel egy bontásra ítélt kötélpályáról volt szó, a Zürichi Műszaki Egyetemnek lehetősége nyílt számos nem szokványos, vészfékezéssel kapcsolatos tesztet végrehajtani rajta, függetlenül attól, mennyire rongálódik meg a lift. A kísérletekkel többek közt az ilyen esetekre készített számítógépes szimulációkat kívánták ellenőrizni, összevetni, további fejlesztések céljából.
A próbákról videónaplót is készítettek, hozzáfűzött elemzésem (időkódokkal) a beágyazott videó után olvashatók.
Egy kis kiegészítő infó magáról a felvonó-rendszerről (bővebben itt van leírva): Az ingaüzemű, nagykabinos rendszernél két típusú kötéllel találkozhatunk: magát a teherhordást egy (vagy két) vastagabb, fix kötélre bízzák: ez a teherhordó kötél, ezen gurul a kabin futóműve. A vontatást egy vékonyabb, végtelenített vonókötéllel oldják meg. A felvonóházban található hajtómű ezt a kötelet mozgatja, azon keresztül pedig a kabinpárt. A kabinok futóműveit ellátják automata biztonsági fékrendszerrel is (lásd. példa fényképet lejjebb), amely vész esetén - például a vonókötél elszakadásakor - működésbe lép és a fékpofákat a teherhordó kötélhez szorítja, ezzel megakadályozza a kabin elszabadulását.
Ha nem jelenne meg a beágyazott videó, akkor itt: https://www.youtube.com/watch?v=pPQWz_NIBTs, vagy itt: fangbremsen-eth-zurich.wmv is megtekinthető!
A felvételen egy-egy kísérletet többször visszajátszanak, valós és lassított (1/7) sebességen.
Videó bevezető része:
0:21 - A teljes kötélpálya sematikus bemutatása főbb méreteivel.
0:29 - Kísérleti terület sematikus bemutatása főbb méreteivel, lejtési viszonyaival.
Egyszerű tesztek:
0:39 - Első teszt: kabin sima vészfékezése a felvonóház vezérlőhelyéről kezdeményezve, a hajtómű fékrendszertét használva, 100%-os kabinterhelés mellett, 7 m/s (25,2 km/h) sebességről.
1:08 - Második teszt: kabin vészfékezése a hajtómű fékrendszere, valamint a kabin futóművébe épített vészfékrendszere segítségével (a kabinból kezdeményezve).
A "bemelegítő kísérletek" után következzenek az izgalmasabb tesztek:
2:36 - Harmadik teszt: kötélszakadási szimuláció. A vonókötélre egy berendezést erősítettek, amely a megfelelő pillanatban azt elvágja, méghozzá a kabinhoz képest a völgy-felőli szakaszon. A szakadás következtében a kabin vészfék-rendszere működésbe lép. Látható, hogy az erős fékezés következében füst jelentkezik (ez normális), a vonókötél megmaradt felső szakasza is még képes bizonyos mértékben megfogni a kabint (mivel a kötélpálya meghajtás is leáll), tehát az is segít a hatékony fékezési folyamatban. A vágókészülék felső része a teherhordó kötélen gurul, ezzel magyarázható az, hogy miután elszakította a vonókötelet, az nem zuhant a talajra, hanem a völgyállomás felé kezdett leszaladni.
3:39 - A harmadik teszt során az elszakított vonókötél alsó, meglazult szakasza valószínűleg végigcsúszott az 1. számú felvonóoszlop átellenes görgőin, melynek következtében annyira felhevült, hogy füstölni kezdett.
4:07 - Negyedik teszt: ugyanez a kísérlet, csak közvetlen az egyik felvonóoszlopnál, kisebb pályalejtési viszony mellett. Ennél az esetnél a kilengés mértéke és ereje olyan nagy volt, hogy a kabinszekrény is jól láthatóan deformálódott (kitört plexiüvegdarabok is lehullottak).
5:24 - Ötödik teszt: a vonókötelet a kabinhoz képest a hegy-felőli szakaszon vágják el. Ebben az esetben csak a kabin futóművébe épített fékrendszer tudja megállítani a járművet. A fékút sokkal hosszabbá válik és a fékek felhevülése is nagyobb mértékű. Ne felejtsük el, a kabin terhelése 100%-os, tehát a kísérlet során olyan esetet szimulálnak, mintha 50 ember utazna rajta.
7:30 - Az ötödik kísérlet a völgyállomás felől nézve.
9:11 - Az eldeformálódott kabinszekrény a kísérletek után - az utolsó teszt előtt szerkezeti megerősítést végeztek rajta. (Nem csoda, hiszen ennyi katasztrófával egyetlen liftkabin sem találkozik egész pályafutása során.)
A fenti képen egy kabin futóművének automata biztonsági fékrendszere látható közelről, amely vész esetén a teherhordó kötelet befogja. Tőle jobbra, kissé lejjebb a vonókötél helyezkedik el: ez mozgatja magát a személyszállító egységet. (cablecar.ch)
Az ellenpélda: a grúziai bányászváros, Chiatura egyik személyszállító felvonóját látjuk. A futóművet semmilyen biztonsági fékrendszerrel nem látták el.. (www.transportglobus.info)
Szólj hozzá!
Címkék: Ausztria nagykabin Sölden fékteszt ETH-Zürich
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.