Városi kötélpályákkal kapcsolatban a Rajnáról esett már szó, amikor is a németországi Koblenz városa feszített ki kábelt a folyó fölé 2011-ben, méghozzá a kétévenként megrendezett országos kertészeti és tájépítészeti kiállítás (németül Bundesgartenschau) apropója miatt. Az ötlet persze nem volt új keletű, hiszen már jóval korábban, 1957-ben a kiállítás akkori aktuális rendezője, Köln is átadta saját, Rajna felett átívelő felvonóját. Az elsőbbség tehát mindenképp Kölné, olyannyira, hogy abban az időben ez volt Európa első, folyam felett átívelő kötélpályája. Nyomvonalát az akkor még nem létező Zoobrücke mellett, a kiállítóhelyeknek otthont adó Deutz városrészbeli Rheinparknál, valamint a Riehl városrészbeli állatkert között jelölték ki. A munkálatokkal a német PHB-t bízták meg (róla lásd. Bleichertről írt bejegyzést). Az ünnepélyes megnyitón az első utasok között ott volt az akkori nyugatnémet kancellár (és egyben Köln korábbi főpolgármestere) Konrad Adenauer is.
Megnyitó ünnepségen az egyik kabinban, Konrad Adenauer nyugatnémet kancellár. (www.aachener-zeitung.de - Kölner Seilbahn GmbH)
A gondola-lift forgalmát jelenleg is ugyanazokkal a négyszemélyes kabinokkal bonyolítják le, a flotta összesen 44 darabos. A kötelek alátámasztásáért felelős, három felvonóoszlop közül a legmagasabb eléri az 50 métert.
Kötélpálya egyik felvonóoszlopa nem messze a Riehl városrészben található állatkert közelében. (Wikimédia - HOWI)
Miután az országos seregszemle lezajlott, 1963-ban az előbb említett Zoobrücke építésébe kezdtek, melynek folyományaként a kötélpályát lebontották, mivel az egyik oszlopa pontosan a tervezett híd útjában állt. Hosszú tanácskozások és viták után - például zavarja-e majd az autósokat a felettük közlekedő kabinsor - úgy döntöttek, hogy módosított nyomvonallal, de visszaépítik a felvonót. A kötélpályát a Rheinparknál kissé meghosszabbították, így elfért a frissen megépült híd mellett, majd afelett áthaladva megy tovább az állatkert irányába. 1966-ban tehát megindulhatott a forgalom mind a hídon, mind a kötélpályán egyaránt.
Rajna déli partja (Deutz) felé.. (lift-world.info - kaldini)
.. valamint az északi partja (Riehl) felé, alatta a Zoobrückével. (Wikimédia - Maxim75)
A felvonó egyik végállomása a Rheinpark szélénél, mellette a később épült Claudius Therme nevű gyógyfürdő, amely még épp idefért.. (Wikimédia - 1971markus)
A-Rosa Aqua nevű folyami cirkáló, háttérben a felvonó egyik kabinjával. (Wikimédia - Rolf Heinrich, Köln)
2014 októberében a lift újra az újságok címlapjaira került, sajnos nem igazán pozitív vonatkozásban, szerencsére személyi sérülések nélkül: nem sokkal az üzemzárás előtti órában hatalmas szélvihar támadt, aminek következtében az egyik gondola-kabin futóművének egy görgője leugrott a teherhordó kötélről, a biztonsági rendszer pedig leállította az egész kötélpályát. Ekkor összesen két kabinban tartózkodtak, az egyikben egy kétgyermekes család, a másikban egy unokatestvérpár. A késő estig tartó mentési akció során a kabinból kötéllel engedték le az utasokat, a család esetében a Rajnára vezérelt tűzoltóhajó fedélzetére, mivel ők éppen a folyó felett vesztegeltek.
Hírdás a mentési akcióról a német ZDF csatornán (youtube.com)
Update cikk:
Kapcsolódó oldalak:
- http://www.koelner-seilbahn.de/german/index.html - hivatalos oldal
- http://www.lift-world.info/de/lifts/624/datas.htm
- http://de.wikipedia.org/wiki/Kölner_Seilbahn
- http://www.ksta.de/nippes/-sote-herbststurm-in-koeln-fahrgaeste-sitzen-in-seilbahn-fest,15187558,28792984.html - Kölner Stadt-Anzeiger cikke a mentésről
1 komment
Címkék: város Németország gondola-lift Rajna
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2015.11.23. 12:56:38