Az ausztriai Innsbruck és környékének számos létesítménye emlékeztet az 1964-es illetve 1976-os téli olimpiai játékokra*, többek között ezen időszak egyik őrzője az Axamer Lizum sícentrum siklója is. Az alpesi versenyszámok helyszínén 1976-ra adták át az Olympiabahn névre hallgató, 147 személyes járműpárt közlekedtető sikló-liftet. A sportcentrum alappontjából két irányba, kelet és nyugat felé van lehetőség feljutni; a sikló utóbbi irányba, a 2340 méter magas, Hoadl nevű csúcsra vezet fel. Az olimpiai beruházás megtérülését jól mutatja, hogy a lift napjainkban is kiszolgálja a síző közönséget.
* A XII. téli olimpiai játékok eredeti házigazdája, az egyesült államokbeli Denver a költségek drasztikus emelkedése és a környezeti hatások iránti aggodalmak miatt 1972 novemberében visszalépett a rendezéstől, a másik jelölt, a kanadai Vancouver pedig visszautasította a felkérést, így a NOB ismét a tiroli Innsbrucknak adta a rendezés jogát.
Hoadl-csúcs (2340 m) a siklóval, nem messze Innsbrucktól. (10 másodperces, végtelenített Coub-klip - coub.com/kotelpalya.blog)
Ahogy ezeknél a lifttípusoknál már megszokott, a pálya egyvágányos kialakítású, a középső szakasznál egy kitérő-rendszerrel. A meredeksége változó: 32 és 54% közötti, azaz 17,7 - 28,3 fokos emelkedésű, a szintkülönbség pedig 762 méter. A völgyállomás és egyben a síhely alappontja viszonylag magasan, 1572 méteren fekszik. A felvonó gépészeti, elektrotechnikai és acélszerkezeti részét az osztrák Waagner-Biro, az Elin-Union, illetve a Vöest-Alpine vállalat szállította. A sikló nyári időszakban is üzemel, túrázókat szállítva a hegycsúcsra.
Olympiabahn felső szakasza a pálya egyik viaduktjával. (Wikimédia - Andreas Faessler)
A siklójárműveket a Bombardier-Rotax konszernbe tartozó, osztrák Lohner építette. A Lohner cég neve ismerős lehet a hatvanas-hetvenes években gyártott bécsi villamosok kapcsán. A járműpáron felügyelő személyzet is tartózkodik az üveggel elválasztott fülkékben. A gyártók minden részletre gondoltak: például a jármű völgy-felőli oldalán lévő alsó kémlelő ablak is kapott egy törlőlapátot. (Wikimédia - Simon Legner)
A tetőn kialakított üvegablakoknak köszönhetően a szerelvény belül szellős és világos, annak ellenére, hogy "csúcsidőben" elég sok ember bezsúfolódik az alacsony oldalfalakkal szeparált utastérbe. (lift-world.info - maxxi)
Lift vezérlőpultja az alsó végállomáson, egy 1983 novemberi fotón. (lift-world.info - Peter Lovás)
Völgyállomás klasszikus, hetvenek évekbeli felvonóház-épülete, rajta az 1976-os téli olimpia logójával. Kérdés, hogy mennyi ideje van még hátra a korosodó siklónak, osztrák mércével mérve már megérett a cserére. (Wikimédia - Simon Legner)
Videófelvétel egy téli hegymenetről: ahogy látszik, a teljes, két kilométeres út körülbelül 6 percig tart.
Szólj hozzá!
Címkék: sikló téli olimpia Ausztria Tirol Axamer Lizum Olympisbahn
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.