Az észak-lengyelországi Ostróda - Elbląg csatorna (lengyelül: Kanał Elbląski / németül: Oberländischer Kanal) története az 1800-as évek elejére nyúlik vissza. A terület 19. században Kelet-Poroszország részeként fontos szerephez jutott a faanyagok Balti-tengerig történő elszállítását illetően. Az előd-útvonalnak számító Drwęca (Drewenz) - Wisła (Weichsel / Visztula) - Nogat - Kanał Jagielloński (Kraffohlkanal) folyó- és csatornarendszeren keresztül a teherszállítás több mint hat hónapot vett igénybe, ami egyáltalán nem volt rentábilisnak nevezhető. A cél tehát egy a helyi tavakat összekötő, mesterséges csatornaútvonal megtervezése volt, amely a hosszú kerülőutat teljesen levágná.
Háttér és történet
Noha az első tervek az 1700-as évek végén már napvilágot láttak, a konkrét megvalósítási projekt indulásáig egészen 1836-ig várni kellett. A nagyszabású építkezés előkészítésével és lebonyolításával egy Georg Steenke nevű szakembert bíztak meg. A vállalkozás nem bizonyult könnyűnek, mivel a helyi domborzati viszonyoknak köszönhetően a kijelölt útvonal egy 9,6 kilométeres szakaszán - Buczyniec (Buchwalde) és Całuny (Kussfeld) között - körülbelül 100 méternyi szintkülönbséget kellett áthidalnia, hogy megközelítse a Balti-tengerszintet. Első változatban egy 20 darabos kamrazsilip-rendszert terveztek, amely lépcsőzetesen érné el a kívánt magasságot, illetve mélységet. Ehhez Steenke több országba is elutazott, hogy tanulmányozza az ottani legkorszerűbb hidrotechnikai megoldásokat. Legvégül az egyesült államokbeli New Jerseyben tett látogatása során alakult ki a végleges és a maga nemében forradalminak számító műszaki ötlet. Az ott látottakat kissé átdolgozva, munkatársaival egy ötdarabos, hajókat szállító, rámpás siklórendszert tervezett, amelyből négy darab 1860-ra el is készült. Az utolsó (Całuny-nál lévő) rámpát csak később, 1881-ben adták át a forgalomnak, mivel a helyén - az eredetileg kitalált vízlépcsős elgondolásnak megfelelően - egy öt kamrazsilipből álló rendszer már üzemelt.
Ostróda - Elbląg csatorna siklórámpa-rendszerének adatai.
Az egyik siklórámpa munka közben, Buczyniec (Buchwalde) mellett, a 1930-as években. (marienburg.pl - Milek)
A csatornának köszönhetően a dél felől érkező farönk áru és egyéb más nyersanyag szállítása költséghatékonyabbá vált, így a létesítmény igen hamar nagy népszerűségre tett szert: Steenke naplójában lejegyezte, hogy két évvel az 1862-es átadást követően a szállítókapacitás elérte a napi 57 hajót (ekkor még csak négy siklórámpa üzemelt).
Siklórámpa napjainkban. (Wikimédia - Henryk Borawski)
Az 1890-es években Kelet-Poroszországot is elérte a vasútépítési láz, ennek következtében a csatorna teherforgalma fokozatosan hanyatlani kezdett. Mindazonáltal az 1900-as évek elején egyre nagyobb hangsúlyt kapott az idegenforgalom: 1912-ben kirándulóhajók indultak Ostróda (Osterode) felől, sőt az első világháborút követően az egyre jövedelmezőbb üzlet reményében más hajózási társaságok is beszálltak a turizmus versenybe. A második világháború után az immáron Lengyelországhoz tartozó csatorna-rendszer hajóforgalma teljesen leállt, az csak három évvel később, 1948-ban indult újra. A turizmus pedig több mint negyven évnyi tetszhalott állapot után az 1990-es évek elején kezdett újjáéledni, amikor Ostróda város átvette a létesítmény üzemeltetését. A legutolsó, teljeskörű rekonstrukcióra 2011 és 2015 között került sor.
A fenti térképrészleten a csatorna felső szakasza látható az öt siklórámpa elhelyezkedésével (csillagokkal jelölve). Északon a Zalew Wiślany (Frisches Haff), a Balti-tenger egyik öble helyezkedik el. Érdekesség, hogy a második világháború utáni határrendezések következtében az északi lagúnát a nyílt tenger felé jelenleg csak Oroszország Kalinyingrádi területén keresztül lehetne elhagyni, így ha elméletben lenne is igény teherszállításra, más megoldást kellene Lengyelországnak találnia az áruk baltikumi kihajóztatására. (Wikimédia - Telewizjamsi)
Működés
Mindegyik lejtőn egy-egy könnyűszerkezetes, acélkábellel mozgatott, bölcsős kialakítású siklópár közlekedik ingaüzemben, amelyek sínen gurulva fel- és leszállítják a hajókat. Dokkoláskor a bölcsős szerkezet víz alatt, azaz egy mederben tartózkodik. E fölé úszik a hajó, amit a járműhöz kikötnek. Indításkor a siklójárművek egyenletesen kiemelkednek a vízből, a hajótest pedig felfekszik a bölcső alsó padozatára. Az öt létesítményből négy esetében az acélkábeleket vízenergia segítségével, azaz lapátos kerekek közreműködésével mozgatják, az utolsónak megépített berendezés pedig vízturbinás elektro-meghajtást használ. A 3,27 méteres nyomtávú pályák speciális kialakításának köszönhetően a kiemelkedés kezdő, illetve a merülés végső szakaszában a bölcső padlósíkja vízszintes állapotban marad, megakadályozva, hogy a kritikus pillanatban megdőlve megcsússzon valamelyik irányba az éppen szállítandó hajó.
Siklórámpa sematikus ábrázolása.
Üres siklójármű ereszkedik lefelé, ahol már egy hajó várja a felvontatását. (Wikimédia - Piotr VaGla Waglowski)
Videó az egyik, vízenergiával működő siklórámpáról. Ezen szokatlan működéssel bíró szállítóeszközöket figyelve, okvetlenül felmerül a kérdés, hogy a folyamatos és nagy mennyiségű vízzel történő érintkezés folytán vajon milyen gyakoriságú karbantartást igényelhetnek.
Kapcsolódó oldalak:
- https://de.wikipedia.org/wiki/Oberl%C3%A4ndischer_Kanal
- http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?p=90574
5 komment
Címkék: sikló csatorna hajó Lengyelország
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ződ2000 · http://egzostive.com 2019.10.22. 10:47:52
Ott van pl a vizilift: en.wikipedia.org/wiki/Str%C3%A9py-Thieu_boat_lift
Ez akár egy uszályt is elvisz.
Ráaádsul mindegyik más rendstzert követ a fenti egy vertikális lift, a Ronquire-i kcisit hasonló mint a cikkben (vizi-sikló :) ) ( walloniabelgiumtourism.co.uk/en-gb/content/ronquieres-inclined-plane-fascinating-site ) és van egy brutalista beton változat is, de azt most nem találom...
BundesBlog · http://kotelpalya.blog.hu 2019.10.22. 11:27:57
Ződ2000 · http://egzostive.com 2019.10.22. 11:51:55
fofilozofus · http://megmondomhogymihulyeseg.blog.hu/ 2019.10.22. 20:12:44
A karbantartás biztos tényleg nem egyszerű.
király2644 2019.10.23. 23:12:26
en.wikipedia.org/wiki/Saint-Louis-Arzviller_inclined_plane