Nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom Velencét évente rengeteg turista keresi fel a világ minden pontjáról. Ezért az autóval érkező vendégek számára a város nyugati szélén található Tronchetto nevű mesterséges szigetre parkolóházakat építettek a hatvanas években. Innen magát a fő szigetet vízibusszal, autóbusszal, vagy - főleg meleg időben - fárasztó gyaloglással lehetett megközelíteni. Ennek a problémának a kiküszöbölésére 2010-ben adták át a nagyközönségnek a Venice People Mover fantázianevű siklóvonalat. Noha a 822 méteres pálya nagyjából sík területen halad (legnagyobb emelkedése 6,2%, mely a Tronchetto-hídra felvezető 180 méteres szakaszon található) a vezető nélküli, 200-200 személyes, kötött pályás kabinpár acélkábel segítségével közlekedik a két végállomás - Isola de Tronchetto és Piazzale Roma között ingaüzemben, Marittima nevű középállomáson pedig kikerülik egymást. Az utat egyébként körülbelül 3 perc alatt megteszi. Mivel a járművek vezető-nélküliek, irányításukat pedig a tronchettoi végállomásról végzik, a peronokat üvegfallal látták el, védve a várakozó utasokat a vágányok közé való beesés veszélye ellen, melynek ajtajai a kabin ajtajaival szinkronban nyílnak és csukódnak. A siklót vagy inkább kábelvasutat az osztrák Doppelmayr felvonógyártó vállalat építette, a négyszekciós szerelvénypár pedig - szintén a síliftek világából ismert - CWA kabingyártó vállalat terméke.
A kék vonal mutatja a pálya elhelyezkedését: a felénk eső mestersége sziget az Isola de Tronchetto a parkolóházakkal, a vonal másik vége pedig a Piazzale Roma. (www.apmvenezia.com)
Piazzale Roma acélvázas végállomása. A sínpálya üvegfallal izolált. (Wikimedia)
Történelem és technika. A kábelvonat Piazzale Roma felé, jobbra a S. Andrea Apostolo templom. (Wikimedia)
Marittima-középállomás: ez biztosítja a kapcsolatot a vasúttal, valamint a nemzetközi kikötővel. (Wikimedia)
A szerelvény éppen a Tronchetto-sziget hídján halad át. (Wikimedia)
A szerelvény kívülről.. (lift-world.info)
..és belülről. (Wikimedia)
Tronchetto végállomása és a vonal műszaki központja. (Wikimedia)
Hasznos linkek:
Szólj hozzá!
Címkék: sikló Olaszország Velence Doppelmayr CWA
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.