A drótkötélpályák egyik alapvető tulajdonsága, hogy a vonókötélnek végtelennek kell lennie, azaz egy óriási hurkot kell alkotnia. A kötélvégek csomózásáról természetesen nem beszélhetünk, ennél ügyesebb megoldásra van szükség.
A kötelet a felvonóépítés helyszínére egy hatalmas dobra felcsévélve szállítják ki, majd helikopterrel, vagy egy ideiglenes segéd-kötélpályán felhúzva építik be végleges helyére, amely után következhet a kötél végtelenítésének művelete.
De mi is az a sodrony kötél? Wikipédia: A sodrott (vert) kötelek szerkezete – függetlenül attól, hogy sodronykötélről vagy hagyományos textilanyagból készült kötélről van-e szó – túlnyomórészt egyforma felépítésű. A növényi szálasanyagból vert kötelek készítésében három fázis különül el. Először a textiliparban ismert fonással fonalakat készítenek. A fonás során a hosszirányba rendezett egyedi szálak kötegét megcsavarják és felcsévélik. A második fázisban legalább három fonalat összesodornak (cérnáznak), ami már lényegében egy vékonyabb kötélnek tekinthető; ezt a kötélgyártó iparban pászmának nevezik. Végül több (legalább három) pászma összesodrásából alakítják ki a kötelet. A sodronykötelek húzószilárdsága sokkal nagyobb a textilszálakból készült kötelekénél, amelyek készülhetnek kis szakítószilárdságú lágy acélból, ezek több hajlítgatást bírnak el, mint a nagyszilárdságú acélból készültek, de gyorsabban kopnak.
Egy hat pászmás kötél metszete (Wikipédia)
Drótkötél pászmák közelről (Balsodrású keresztsodrású kötél; Wikipédia)
A kötél-végtelenítés kulcsa, hogy az egyes fonalakban a véges hosszúságú elemi szálakat a súrlódás tartja össze. A sodrás következtében a szálak úgy érintkeznek egymással, hogy a kötélerő növekedése önműködően növeli a szálakat egymáshoz szorító felületi normális erőt, így ezzel arányosan a súrlódási erőt is. Ezt a működést a műszaki terminológia önzárásnak nevezi és sok más alkalmazása is van. Tehát egyszerű fonással, mindenféle kötőanyag nélkül megoldható két kötélvég egyesítése.
Az itt található (német) videó szemlélteti ezt a folyamatot, alább a saját magyarázatommal:
Kötél két végét egy hosszabb átfedésben egymás mellé helyezik, majd kijelölnek egy közös vágási síkot.
- A 6 pászmát tartalmazó kötélfonat jobboldali végének magjáról elkezdünk lefejteni 3 db pászmát a jelölésig: lásd. fekete-fehér-piros drótok.
- A jelölésnél levágják a kötélmagot.
- A kötél másik, baloldali végénél lefejtjük ugyanazt a 3 pászmát (fekete-fehér-piros).
- A jelölésnél itt is levágjuk a kötélmagot.
- A baloldali kötélvégnél a jelölésnél elvágjuk a piros-fehér-fekete pászmát, a jobboldalinál pedig a másik 3 pászmacsoportot: kék-sárga-barnát.
- A megfelelő pászma pároknál (a filmen a piros dróton mutatja meg először) a hosszabb pászmavéget felfonja balról jobbra a rövidebb pászmavég felé (fontos: pirost a pirossal). A felfonás miatt a hosszabb pászmavég lerövidül, a rövidebb pedig meghosszabbodik: ezt a meghosszabbodott pászmavéget aztán levágja. Ugyanezt megcsinálja a többi 2 pászmánál is (fehérnél és feketénél), majd a másik oldalon a másik hárommal is (kék-sárga-barnával). Gyakorlatilag ellentétesen átfonja a hosszabb pászmavégeket a rövidebb párjuk felé.
- Kaptunk 6 darab pászma-kiágazás párt.
- Egy új modellen, a hatból az egyik pászmapáron – a piros drótpáron – mutatja be magának az egyesítésnek a műveletét:
- A pászmapár alatti területen a középtől jobbra kivágnak egy darabot a kötélmagból.
- A pászmát gumiszalaggal betekerik és a kivágott kötélmag helyére befonják (beletekerik a pászma kötegbe), majd a felesleges részt levágják.
- Ugyanezt a műveletet a (piros) pászma kiágazás másik párjánál is meg kell csinálni. Kötélmagból középponttól balra kivágni egy darabot, a pászma gumiszalaggal való betekerése, kötélmag helyére való befonása, a felesleges rész levágása.
- Egy pászmapárral megvagyunk, következhet a többi 5 pászmapáros..
Szólj hozzá!
Címkék: hogyan működik kötél-végtelenítés
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.