Genova, Olaszország legnagyobb kikötővárosa egy hegyekkel övezett, félkaréj-szerű öbölben terül el. Domborzati adottságai miatt a számos műemlékkel is büszkélkedő településen a hagyományos tömegközlekedési hálózat mellet három sikló és tíz közforgalmi személyfelvonó is üzemel. Ezek közül talán az egyik legérdekesebb a Montegalletto nevű magaslaton fekvő, neogótikus d'Albertis kastély és múzeum (Castello d'Albertis) felvonója, melynek alsó állomása a körülbelül hetven méterrel lejjebb található via Balbi egyik mellékutcájából nyílik.
d'Albertis kastély (Wikimédia - Alessio Sbarbaro)
Az előd liftet 1929-ben adták át, alsó állomását a hegy gyomrába vezető, 300 méter hosszú (vízszintes) alagúton keresztül gyalogosan kellett megközelíteni. Noha a létesítmény a hatvanas évek közepén renováláson is átesett, műszaki állapota a kilencvenes évek közepére annyira leromlott, hogy azt végleg be kellett zárni. 2001-ben a város egy új felvonó beruházásáról döntött, a kiírt pályázatot a francia Poma olasz leányvállalata, a Poma Italia nyerte el.
A felvonó alsó bejárata - és egyben az alagúté is - a Balbi utcából nyílva. (alpinforum.com - ATV / stahlseil.ch)
Ez pedig a felső bejárat a kastély területén. (alpinforum.com - ATV / stahlseil.ch)
Mivel a megrendelő elvárása az volt, hogy az utasoknak ne kelljen az alagutat végiggyalogolniuk, a 2004-ben átadott, teljesen automatizált műszaki létesítmény egy siklójármű, illetve egy hagyományos épületfelvonó érdekes keveréke lett:
(alpinforum.com - ATV / stahlseil.ch)
Az első szakasz: a felvonószekrénybe belépve a szállító egység - egy siklójárműhöz hasonlóan - egy sínpáron gurulva, vonókábel segítségével mozgatva végighalad a (majdnem) vízszintes alagút 236 méteres szakaszán, 16,2 km/órás maximális sebességgel.
(alpinforum.com - ATV / stahlseil.ch)
Második szakasz: az út végén a vonal jobbra kanyarodik a kép hátterében található liftakna bejárata felé. Mivel két darab kabin közlekedik ingaüzemben, a sín kétfelé válik, így az egyik a liftakna bal, a másik pedig a jobb felén lévő dokkoló egységre gurul rá, miközben a vontató kábel és a kabin közti mechanikus kapcsolat megszűnik. Onnan a dokkolóegység veszi át a feladatot, "klasszikus épületfelvonóként" felvontatva a liftszekrényt a 70 méter hosszú liftaknában. A fotó előtérben lévő sínpár két oldalán a felvonószekrényeket mozgató acélkábel-hurok terelőgörgői láthatóak. Jobbra a karbantartó terület, illetve az automata vezérlés szekrényei is kivehetőek. A vízszintes szakaszt teljes hosszában menekítő peronnal is felszerelték.
Az ellen-irányból közben megérkezett a másik felvonószekrény is a liftakna aljára, majd folytatja útját az alagút kijárata felé, siklóként. A kabinpár 1-es számú tagja narancssárga a másik (2-es számú) pedig kék színű. (alpinforum.com - ATV / stahlseil.ch)
A 300 méteres alagút bejáratához képest egy kissé beljebb található a felvonó tényleges beszállási helye (balra az önműködő liftajtó, jobbra tőle a menekítő peron vészkijárata). Gondolhatnánk azért, mert ha esetleg nagyobb sor alakulna ki, ne az utcán keljen álldogálniuk az utasoknak. Az ok valószínűleg prózaibb, mivel a padló alatt kapott helyett a sikló szakasz hajtóműve. (www.genovameteo.it)
Szerencsére videó is készült erről az érdekességről, még jobban megvilágítva a működési elvet.
Kapcsolódó oldalak:
- http://www.alpinforum.com/forum/viewtopic.php?t=55486&p=5074732
- https://it.wikipedia.org/wiki/Ascensore_Castello_d'Albertis-Montegalletto
- http://www.genovameteo.it/albertis1.htm
Szólj hozzá!
Címkék: sikló Olaszország Genova épület-felvonó
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.