Németországban kétévente rendezett országos kertészeti és tájépítészeti kiállítás, németül "Bundesgartenschau" olyannyira nagy attrakciónak számít arrafelé, hogy a 2011-es eseménynek otthont adó Koblenz városa ennek apropóján egy komplett kötélpályát is felépítetett, amely nem csupán a szintbeli különbség leküzdése, hanem a két helyszínt elválasztó Rajna - valamint egy vasúti pályaudvar átszelése miatt is készült.
Az esemény ihletésére "BUGA" fantázianévre keresztelt liftnek vertikálisan körülbelül 112 méter kell leküzdenie, ennyivel magasabban található az Ehrenbreitstein erődítménye melletti végállomás a másik, óvárosi St. Kastor bazilika "kertjében" épült végállomástól. A 18 darabos - egyenként 35 személyes kabinflottából a kilátás lenyűgöző.
Kitzbühel vagy a kanadai Whistler síterepéről már ismerős, úgynevezett 3S, azaz "Dreiseilumlaufbahn" - háromköteles rendszerű liftet az osztrák Doppelmayr cég építette. Azoknál két hegycsúcs összekötése volt a cél, amelynek műszaki kihívásai után ez a helyszín már nem okozhatott különösen nagy gondot a társaságnak.
Röviden a 3S rendszer lényege: mivel a kabinok önmagukban is nagy súllyal rendelkeznek ezért a kötélpálya 1 végtelenített vonókötélből és 2-2 fix teherhordó acélkábelekből áll, amelyeken a kabinok a futóműveikkel végiggurulnak, ezáltal nagyobb fesztávot lehet áthidalni kevesebb alátámasztással (felvonóoszlop telepítéssel), ráadásul a két teherhordó kötélnek köszönhetően a kabinok jobban ellenállnak az erős oldalszélnek, mint szimpla köteles társuk. (A "járműveket" a végállomásokon a vonókötélről lejövet egy lassabb sebességgel megfordítják, ezalatt lezajlik a be- és kiszállás folyamata, majd útjukat folytatják tovább az ellenkező irányba.)
BUGA kötélpálya elhelyezkedése (openstreetmap.org)
Basilika Sankt Kastor mögötti völgyállomás madártávlatból... (Wikipédia)
...és közvetlen közelről (Wikipédia).
A 3S rendszerű kabin futóműve közelről: a két szélső a fix teherhordó kötél, a középső pedig a mozgatásért felelős, végtelenített vonókötél. A végállomáson a vonókötélről lejönnek a kabinok, hogy egy sokkal lassabb sebességgel körbeforduljanak, miközben a ki- és beszállás folyamata lezajlik. (www.lift-world.info)
A végállomásokon a kabinok visszafordulnak (www.lift-world.info).
Átszelve a Rajnát az erődítmény felé vezet az út (Wikipédia).
Menet közben az erődítmény felől nézve (Wikipédia).
Kapcsolódó témák:
Szólj hozzá!
Címkék: város Németország 3S Doppelmayr gondola-lift két-sebességes Koblenz
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.